Skip to main content

Pergola to piękna i praktyczna konstrukcja, która może zapewnić cień i relaks w upalne dni. Aby pergola była stabilna i bezpieczna, niezbędne jest wykonanie odpowiednich fundamentów.

Rodzaje fundamentów pod pergolę

Istnieje kilka rodzajów fundamentów, które można zastosować pod pergolę. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od kilku czynników, takich jak:

 • Rozmiar i waga pergoli: Im większa i cięższa pergola, tym mocniejsze fundamenty będą potrzebne.
 • Rodzaj gruntu: Różne rodzaje gleby mają różną nośność. Na gruntach słabych lub wilgotnych konieczne będzie wykonanie głębszych fundamentów.
 • Planowana aranżacja pod pergolą: Jeśli pod pergolą ma znajdować się podłoga, konieczne będzie wykonanie płyty fundamentowej.

Najpopularniejsze rodzaje fundamentów pod pergolę to:

 • Punktowe fundamenty betonowe: To najprostszy i najtańszy sposób wykonania fundamentów pod pergolę. Polega on na wykopaniu otworów w ziemi i zabetonowaniu w nich słupków pergoli. Ten rodzaj fundamentów nadaje się do lekkich pergoli posadowionych na stabilnym gruncie.
  Obraz: Punktowe fundamenty betonowe pod pergolę
 • Płyta fundamentowa: Płyta fundamentowa to żelbetowa płyta, która pokrywa cały obszar pod pergolą. Ten rodzaj fundamentów jest najmocniejszy i nadaje się do dużych i ciężkich pergoli, a także do gruntów słabych lub wilgotnych.
  Obraz: Płyta fundamentowa pod pergolę
 • Fundamenty wkręcane: Fundamenty wkręcane to metalowe śruby, które wkręca się w ziemię. Ten rodzaj fundamentów jest szybki i łatwy w montażu, ale nie jest tak mocny jak fundamenty betonowe. Nadaje się do lekkich pergoli posadowionych na stabilnym gruncie.
  Obraz: Fundamenty wkręcane pod pergolę

Przygotowanie:

 1. Wybierz odpowiedni rodzaj fundamentów: Zapoznaj się z powyższymi informacjami i wybierz rodzaj fundamentów odpowiedni do Twojej pergoli i gruntu.
 2. Zaznacz lokalizację fundamentów: Wyznacz na gruncie miejsca, w których zostaną posadowione słupy pergoli. Upewnij się, że pergola jest wypoziomowana i prostopadła do budynku (jeśli jest to konieczne).
 3. Wykonaj wykopy: Wykop otwory pod fundamenty zgodnie z wybranym rodzajem fundamentów. Głębokość i szerokość otworów zależą od rozmiaru pergoli, rodzaju gruntu i rodzaju fundamentów.

Wykonanie fundamentów:

Fundamenty punktowe:

 1. Wlej beton do otworów: Wlej beton do otworów tak, aby wypełnić je do ¾ wysokości.
 2. Osadź słupy pergoli: Umieść słupy pergoli w otworach i wyreguluj ich położenie za pomocą poziomicy. Upewnij się, że słupy są pionowe.
 3. Zabetonuj słupy: Dopełnij otwory betonem i wyrównaj powierzchnię.
 4. Zatwardzenie betonu: Pozostaw beton do stwardnięcia przez co najmniej 24 godziny.

Płyta fundamentowa:

 1. Przygotuj szalunek: Zbuduj szalunek wokół wyznaczonego obszaru pod pergolę. Szalunek powinien być szczelny i wytrzymały.
 2. Wzmocnij płytę: Umieść w szalunku zbrojenie z siatki lub prętów stalowych.
 3. Wlej beton: Wlej beton do szalunku tak, aby uzyskać żądaną grubość płyty (zazwyczaj 15-20 cm).
 4. Zatwardzenie betonu: Pozostaw beton do stwardnięcia