Skip to main content

Jak zabezpieczyć pergolę przed deszczem?

Pergole to piękne i praktyczne konstrukcje ogrodowe, które zapewniają cień i relaks w upalne dni. Niestety, są one również narażone na działanie deszczu, który może je uszkodzić. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby zabezpieczyć pergolę przed deszczem i przedłużyć jej żywotność.

1. Wybierz odpowiednie pokrycie dachowe

Dach pergoli to pierwsza linia obrony przed deszczem. Istnieje wiele różnych rodzajów pokryć dachowych, z których każdy ma swoje zalety i wady. Oto kilka popularnych opcji:

 • Płyty poliwęglanowe: Są lekkie, trwałe i odporne na promienie UV. Dostępne są w różnych kolorach i stopniach przezroczystości.
 • Tkaniny: Są niedrogie i łatwe w montażu. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Niestety, tkaniny mogą blaknąć i pleśnieć pod wpływem deszczu i słońca.
 • Lamele aluminiowe: Są trwałe, odporne na korozję i łatwe w pielęgnacji. Lamele można regulować, aby kontrolować ilość światła słonecznego wpadającego do pergoli.
 • Deski drewniane: Drewno nadaje pergoli naturalny i rustykalny wygląd. Niestety, deski drewniane wymagają regularnej konserwacji, aby chronić je przed gniciem i pleśnią.

2. Zainstaluj system rynnowy

System rynnowy odprowadzi deszcz z dachu pergoli i ochroni ją przed zalaniem. Wybierz system rynnowy o odpowiednim rozmiarze do Twojej pergoli i upewnij się, że jest on prawidłowo zainstalowany.

3. Zaimpregnuj drewno

Jeśli Twoja pergola jest wykonana z drewna, ważne jest, aby regularnie ją impregnować. Impregnat ochroni drewno przed wilgocią, pleśnią i grzybami.

4. Regularnie czyść pergolę

Usuwaj liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia z dachu i rynien pergoli. Zanieczyszczenia mogą blokować przepływ wody i powodować uszkodzenia pergoli.

5. Regularnie sprawdzaj pergolę pod kątem uszkodzeń

Upewnij się, że dach, konstrukcja i inne elementy pergoli nie są uszkodzone. W razie potrzeby napraw uszkodzenia jak najszybciej.

Dodatkowe wskazówki:

 • Możesz zainstalować czujnik deszczu, który automatycznie zamyka markizę lub żaluzje pergoli w przypadku deszczu.
 • Możesz posadzić rośliny pnące wokół pergoli. Rośliny pnące zapewnią dodatkową ochronę przed deszczem i słońcem.
 • Możesz zainstalować oświetlenie pod pergolą. Oświetlenie stworzy przytulną atmosferę i pozwoli Ci korzystać z pergoli również wieczorem.

Stosując się do tych wskazówek, możesz skutecznie zabezpieczyć pergolę przed deszczem i cieszyć się nią przez wiele lat.

Pergole oferowane z montażem przez DachyTarasowe:

FAQ: 

1. Jakie są najlepsze pokrycia dachowe dla pergoli?

Najlepszy rodzaj pokrycia dachowego dla Twojej pergoli zależy od Twoich potrzeb i budżetu. Oto krótkie podsumowanie zalet i wad każdego z popularnych typów:

 • Płyty poliwęglanowe: Są lekkie, trwałe, odporne na promienie UV i dostępne w różnych kolorach i stopniach przezroczystości. Niestety, mogą być drogie.
 • Tkaniny: Są niedrogie i łatwe w montażu, ale mogą blaknąć i pleśnieć pod wpływem deszczu i słońca.
 • Lamele aluminiowe: Są trwałe, odporne na korozję i łatwe w pielęgnacji, ale mogą być drogie i nie zapewniają takiej samej ochrony przed słońcem jak inne opcje.
 • Deski drewniane: Drewno nadaje pergoli naturalny i rustykalny wygląd, ale wymaga regularnej konserwacji, aby chronić je przed gniciem i pleśnią.

2. Czy muszę zainstalować system rynnowy na pergoli?

Tak, system rynnowy jest niezbędny do odprowadzania wody z dachu pergoli i ochrony jej przed zalaniem. Wybierz system rynnowy o odpowiednim rozmiarze do Twojej pergoli i upewnij się, że jest on prawidłowo zainstalowany.

3. Jak często muszę impregnować drewnianą pergolę?

Drewnianą pergolę należy impregnować co najmniej raz w roku, a najlepiej dwa razy w roku – przed sezonem letnim i zimowym. Impregnat ochroni drewno przed wilgocią, pleśnią i grzybami.

4. Jak często muszę czyścić pergolę?

Pergolę należy czyścić regularnie, aby usunąć liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia z dachu i rynien. Zanieczyszczenia mogą blokować przepływ wody i powodować uszkodzenia pergoli.

5. Jakie są objawy uszkodzenia pergoli?

Do objawów uszkodzenia pergoli należą:

 • Pęknięcia lub zarysowania na pokryciu dachowym
 • Nieszczelności w rynienkach
 • Gnicie lub pleśń na drewnie
 • Luźne lub uszkodzone elementy konstrukcyjne

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej naprawić uszkodzenia.

6. Czy mogę zainstalować markizę lub żaluzje na pergoli, aby chronić ją przed deszczem?

Tak, markiza lub żaluzje mogą zapewnić dodatkową ochronę przed deszczem i słońcem. Wybierz markizę lub żaluzje wykonane z wodoodpornego materiału i upewnij się, że są one prawidłowo zainstalowane.

7. Czy mogę posadzić rośliny pnące wokół pergoli, aby chronić ją przed deszczem?

Tak, rośliny pnące mogą zapewnić dodatkową ochronę przed deszczem i słońcem. Wybierz rośliny pnące, które są odporne na warunki panujące w Twoim ogrodzie.

8. Czy mogę zainstalować oświetlenie pod pergolą?

Tak, oświetlenie może stworzyć przytulną atmosferę i pozwolić Ci korzystać z pergoli również wieczorem. Wybierz oświetlenie wodoodporne i upewnij się, że jest ono prawidłowo zainstalowane.

Mam nadzieję, że te odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pomogą Ci lepiej zrozumieć, jak zabezpieczyć pergolę przed deszczem.

Jeśli masz dodatkowe pytania, nie wahaj się ich zadać!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.