Skip to main content

Zobacz także:

Kolejne etapy realizacji inwestycji

1

Pierwszym etapem realizacji jest wysłanie wymiarów konstrukcji do wyceny. Można to zrobić:

  • korzystając z formularza zapytania na stronie www.dachytarasowe.eu KLIKNIJ! w odnośniku WYCENA;
  • bezpośrednio na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Do zapytania prosimy dołączyć zdjęcia z miejsca montażu konstrukcji.

2

Klient otrzymuje wstępną wycenę pozwalająca oszacować koszt inwestycji. Ze względu na produkcję w Niemczech wycena podawana jest w Euro, (niektóre produkty prefabrykowane w Polsce mają cene w Złotówkach). Końcowa cena w złotych rozliczana jest według kursu Euro z dnia wpłaty zaliczki.

3

Po akceptacji przez klienta szacowanych kosztów inwestycji przedstawiciel do spraw montażu umawia się z klientem na szczegółowy obmiar przed zamówieniem konstrukcji.

Za wizytę u klienta pobierany jest zadatek na poczet transportu w wysokości 1,2zł za 1km liczony w dwie strony od Zielonej Góry minimum 100zl, przy czym ta kwota uwzględnia wszystkie przyszłe koszty transportu konstrukcji i rozliczana jest w końcowej fakturze. Kwota ta rozliczana jest na podstawie PRO-FORMY.

4

Pracownik firmy w ustalonym terminie wykonuje szczegółowe pomiary u klienta i ustala na miejscu wszystkie szczegóły wyglądu i funkcjonalności konstrukcji oraz sposób montażu.

5

Klient otrzymuje końcową wycenę inwestycji wraz ze szczegółowym opisem realizacji.

6

Po akceptacji dokumentacji, do klienta wysyłana jest umowa wraz z fakturą PRO-FORMA, w wysokości 80% kosztów całej inwestycji.

7

Po przyjściu przelewu za fakturę PRO-FORMA następuje przekazanie zlecenia produkcji konstrukcji do producenta, firmy WEINOR.

8

W ciągu maksymalnie 5 dni roboczych klient powiadamiany jest o terminie wykonania konstrukcji u producenta.

9

Z klientem zostaje umówiona data montażu.

10

Po odebraniu przez klienta prac montażowych zostanie wystawiona końcowa Faktura VAT z 2 tygodniowym terminem płatności.

UWAGA: W zależności od przeznaczenia obiektu (dom mieszkalny zgodny z ustawą ….) do faktury doliczany jest podatek vat w kwocie odpowiednio 8% lub 23%. 

kliknij by uzyskać więcej informacji

Stawki podatku VAT w budownictwie jednorodzinnym. 8 czy 23%?

Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Obejmuje ona grunty i materiały budowlane oraz rozliczenia pomiędzy firmami. Obniżona stawka 8% dotyczy tylko inwestycji realizowanych przez osoby prywatne i nie dotyczy inwetycji realizowanych dla firm.

W budownictwie mieszkaniowym stosuje się stawkę obniżoną do 8%. Jak wynika z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, warunkiem jej stosowania jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:

zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych;
budynki lub ich części muszą być zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, czyli muszą to być:
budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w dziale 11, na przykład budynki mieszkalne jednorodzinne oraz budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe (z wyłączeniem lokali użytkowych wyodrębnionych do oddzielnej księgi wieczystej),
lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12.
musi być to konstrukcja przylegająca do budynku, z preferencyjnej stawki Vat 8% wykluczone są konstrukcje wolnostojące oraz markizy tarasowe (poza markizami wbudowanymi w konstrukcje pergoli, zadaszenia czy ogrodu zimowego powstałe w trakcie ich budowy, a nie domontowywane w czasie późniejszym)

Wysokość stawki VAT w zależności od powierzchni domu

Dla stawki 8% wprowadzono limit powierzchni – dla domów jednorodzinnych jest to 300 mkw. powierzchni użytkowej, a dla lokali – 150 mkw. Jeżeli dom jednorodzinny ma większą powierzchnię – do wszystkich prac budowlanych, remontów i modernizacji stosuje się dwie stawki – 8 i 23% – w odpowiedniej proporcji ustalonej według metrażu. Np. jeżeli dom ma 450m to 2/3 usługi z 8% a 1/3 z 23%.

W przypadku budowy budynku, w którym znajduje się wiele lokali mieszkalnych (na przykład cztery), nie obowiązuje żaden limit. Nie jest to bowiem ani dom jednorodzinny, ani lokal mieszkalny. Wszystkie prace związane z jego budową są opodatkowane stawką 8% VAT, także w tedy, gdy po zakończeniu budowy jeden z lokali w tym budynku będzie lokalem użytkowym.

Zgodnie z PKOB budynek mieszkalny to taki obiekt, w którym co najmniej 50% powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkalne. Planowana powierzchnia lokali mieszkalnych w takim budynku także nie wpływa w żaden sposób na stawkę podatku. Przedmiotem robót budowlanych jest bowiem budynek, a nie poszczególne lokale. Limity dla lokali mieszkalnych mają zastosowanie w zasadzie wyłącznie w przypadku prac prowadzonych już po ich wybudowaniu, takich jak montaż kuchni, łazienki, urządzeń sanitarnych itp.