0
0
0
s2sdefault

Oceń

Dobudowa zimowego ogrodu/zadaszenia tarasu/pergoli/markizy a przepisy prawa budowlanego.

Często zadawane pytanie: Czy na dobudowę ogrodu zimowego, zadasznie tarasu, montaż markizy w istniejącym budynku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.

Należy jednak pamiętać o dokonaniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (starostwu) zamiaru wzniesienie ogrodu zimowego, zadaszenia tarasu tak aby uniknąć przykrych konsekwencji. W terminie 30 dni od dokonania zgłoszenia starosta ma prawo do ewentualnego wniesienia sprzeciwu wobec budowy. Jeśli w powyższym terminie sprzeciw nie zostanie wniesiony, na zasadzie tzw. milczącej zgody możemy przystępować do działania i realizować wymarzony ogród zimowy.

Zabudowa tarasu, zadaszenie tarasu - kiedy musisz je zgłaszać?

Warto pamiętać o dopełnieniu wymaganych formalności związanych z realizacją zimowego ogrodu, aby móc w pełni cieszyć się jego posiadaniem, bez obaw o konsekwencje niewywiązania się z obowiązku zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę (w zależności od metrażu zabudowy).

Podsumowując:

ogrodzimowy-glasoase-01   1. Ogród zimowy \ Oranżeria \ Oaza ze szkła do 35m2 zabudowy wymaga tylko zgłoszenia do PINB*. Powyżej 35m2** już pozwolenia na budowe.
zadaszenie tarasu terrazza 01   2. Zadaszenie tarasu \ Pergola \ Wiata do 35m2 nie wymaga żadnych formalności. Powyżej 35m2** wymaga zgłoszenia do PINB*.
markiza tarasowa zenara led 04   3. Markizy nie wymagają żadnych formalności.

* PINB Panstwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego

** Metry kwadratowe liczone po podłodze zabudowy

Wzór zgłoszenia do PINB. Do wypełnienia i pobrania KLIKNIJ(zgłoszenie do PINB) (zgłoszenie do PINB) 

Do zgłoszenia załączamy rysunek planowanej inwestycji (odręczny z wymiarami) lub z zamówienia od DachyTarasowe.Eu oraz oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego o władaniu nieruchomością. Aby wypełnić i pobrać KLIKNIJ(oswiadczenie o posiadanym tytule prawnym)

Loading...

Zielona Góra, lubuskie

Menu

Wyszukaj

config
Logo star-snippets.com