Zawsze na początku klienci pytają nas o ty czy potrzebują, a jeżeli tak to jakie fundamenty pod ogród zimowy czy też zadaszenie tarasu tudzież pergole.

Pytanie nie jest oczywiste bo jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Warto dobrze je wykonać a unikniemy dodatkowych kosztów.

1. Ogród zimowy.

Jeżeli myślimy o pełnej zabudowie tzn. wraz z drzwiami pod zadaszniem musimy przewidzieć fundament pod całą konstrukcją lub minimalnie fundament obwodowy pozwalający na zamontowanie drzwi czy okien. Ważnym jest żeby fundament ten był bez spadków. Gotowy fundament czy taras z reguły są zbudowane ze spadkiem pozwalającym na spływ wody. Fundament ze spadkiem powoduje konicznośc wyrówania go dodatkowymi profilami aluminiowymi zanim zamontujemy podbudowe z drzwi przeswunych / okien co zwiększa koszta inwestycji.

2. Zadaszenie Tarasu / Pergola

Dla samego zadasznia tarasu wystarczy że wylejemy i zazbrojimy punktowe stopy fundamentowe w ziemi, Nie muszą być one na wykonane na równo z ziemią, lepiej wykonać je okolo 5cm pod powiezchnią ziemi. Słupy aluminiowe jako jedyne z naszych konstrukcji docinamy na miejscu i dopasowujemy je do istniejącej sytuacji na budowie. Opcją jest także zakup gotowych stóp fundamentowych i wkopanie je do ziemi lub też wkręcanych słupów fundamentowych. Prz lżejszych konstrukcjach wystarczą dla bloczki fundamentowe zakopane w ziemi.

3. Poziom fundamentów

Przy wykonaniu fundamentów pełnych czy obwodowych ważne jest na jakim poziomie je wykonać. Zależy to od takego czym wykończymy nasz taras.

a) płytką, wtedy wykonujemy taras na zero, tzn na poziom na którym chcemy żeby był. Drzwi przesuwne zamontujemy z profilem o wysokości 1,36mm i po położeniu płytek będziemy mieć je idealnie na równo z profilem drzwi przeswunych.

b) deska tarasowa, wtedy należy pomyśleć zeby wnętrze naszego fundamentu były niżej o okoły 4-5cm od poziomu na którym będziemy mocować profile drzwi przeswunych. Deska tarasowa wraz z podkładami zazwyczaj ma 6cm, natomiast większy profil do drzwi przeswunych 2,5cm. Aby profil drzwi przesuwnych nie chował się pod deską tarasową należy obwód fundamentu podnieść o 4-5cm. Jeżeli tego nie wykonamy będziemy musieli pod profili drzwi przeswunych zamotować dodatkowe profile aluminiowe, które podwyższą koszta montażu.

Wylana płyta

Plyta fundamentowa

Fundament obwodowy

Fundament Obwodowy

Stopa fundamentowa podczas wylewania

Stopa Fundamentowa

Przykłady prefabrykowanych stóp fundamentowych (dostępnych także od Dachy Tarasowe i/lub https://eshop.dachytarasowe.eu)